सेराेफेराे समाचार प्रभावः महङ्गोमा धानको वीउ वितरण गर्ने सहकारीले मुल्य फिर्ता गर्ने

सेराेफेराे समाचार प्रभावः महङ्गोमा धानको वीउ वितरण गर्ने सहकारीले मुल्य फिर्ता गर्ने

सुशीला रेग्मी
रामपुर (पाल्पा), जेठ २८

अनुदानको धानको वीउ खरिद गरी महङ्गो मुल्यमा बिक्रि गरेको दर्छा हरियाली साना किसान कृषि सहकारी संस्था रामपुरले किसानलाई रकम फिर्ता दिने भएको छ । सहकारीले प्रतिकिलो रु ३९ मा रामपुर नगरपालिकाबाट अनुदानमा खरिद गरी ल्याएको धानको वीउ रु ४५ मा किसानलाई बिक्रि गरेको थियो ।
राष्ट्रिय समाचार समिति (रासस) मा जेठ २६ गते ‘अनुदानको धानको वीउ महङ्गो मुल्यमा किसानलाई वितरण’ भन्ने शीर्षकमा समाचार प्रकाशन भएको थियो । सो समाचारको प्रभावका कारण सहकारीको सञ्चालक समितिको शुक्रवार बसेको बैठकले विविध कारणले गर्दा उठाइएको रकम रु चार फिर्ता दिने निर्णय गरिएको छ ।
प्रतिकिलो रु दुई ढुवानी खर्च मात्रै लिने, धान वितरणमा परिचालित कर्मचारी खाजा खर्च, भण्डारण खर्च सबै सहकारीले व्यहोर्ने गरी चार रुपैयाँ फिर्ता गर्ने निर्णय भएको सहकारीका अध्यक्ष भेषबहादुर वंशीले बताउनुभयो ।
उहाँ भन्नुहुन्छ, “प्रतिकिलो रु ३९ मा अनुदानमा खरिद गरेर ल्याइएको वीउ रु ४५ मा सहकारीले बिक्रि गरेको होँ, समितिको बैठक बसेर रु दुई मात्रै लिने र बाँकी प्रतिकिलोमा रु चार किसानको खातामा नै सहकारीले जम्मा गर्ने निर्णय भएको छ” ।
चर्को मुल्य तिरेर धान खरिद गरेका किसानहरु रकम फिर्ता पाउने भएपछि खुशी छन् । सहकारीले ढुवानी, भण्डारण खर्च, धान वितरणमा परिचालित जनशक्तिलाई खाजा खर्च, खुल्ला धान बिक्रि गर्दा पैसा फिर्ता गर्न झण्झट जस्ता कारण देखाउँदै प्रतिकिलोमै रु ६ नाफा लिएर वीउ वितरण गरेको हो ।
पालिकाको केन्द्र बेझाड बजार देखि सहकारीको कार्यालय रामपुर नगरपालिका ३ को रजघरा पुग्न पक्की सडकमा सवारी साधनमा करिव १० मिनेट समय लाग्छ । सो दुरीको ढुवानी भाडा नै जोडेपनि प्रतिकिलोमा रु ६ मुल्य अधिक रहेको स्थानीयले पनि गुनासो गरेका थिए ।
किसानलाई सहुलियतमा वितरण गर्न ल्याइएको अनुदानको वीउ चर्को मुल्यमा बिक्रि गरेको थाहा पाएपछि रामपुर नगरपालिकाले लिखित पत्र सहकारीलाई बुझाए पश्चात् रकम फिर्ता दिने भएको कृषि शाखा प्रमुख रामहरी पाण्डेय बताउनुहुन्छ ।
रामपुर नगरपालिकाले नेपाल सरकारले तोकेको मूल्यका आधारमा प्रतिकिलो रु ७८ पर्ने धानलाई ५० प्रतिशत अनुदानमा रु ३९ मा घर संसार वितरक फार्मबाट वितरणका लागि अनुमती दिई कृषि सहकारी, समुह र कृषकलाई वितरण गरेको जनाइएको छ ।
सो सहकारीलाई नगरपालिकाले पाँच हजार ५०० किलो वीउ उपलब्ध गराएको हो । नगरभित्र २० टन सावित्री, साढे चार टन साँवा मन्सुली, बहुगुडी २ र केही सुनौलो सुगन्ध गरी करिव २६ टन वीउ वितरण गरिएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस