ट्राफिक पहिरो हेर्दै, चालक गाडी कुदाउँदै

0

मुक्तिप्रसाद न्यौपाने

पाल्पा, असोज २०

बाटोको माथीबाट पहिरो खसिरहेको छ । चालक अन्धाधुन्द गाडी कुदाउँदै छन् । यात्रुहरु केही समय पायो की जुत्ता चप्पल हात लिएर दैडिरहन्छन् । प्रहरी सिट्टी बजाउँदै दैडिन र रोकिन आदेश दिईरहेको छ । एक हप्तादेखी सिद्धार्थ राजमार्गमा यस्तै गतिविधि चलिरहेको छ । दिउँसो ११ बजेदेखी २ बजेसम्म यात्रु र सवारी दुवै रोकिन्छन् । फेरी यहि क्रम दोहोरिन्छ ।

सिद्धार्थ राजमार्गको तानसेन–बुटवल सडक खण्ड अन्तर्गत तिनाउ गाउँपालिका–३, दोभान हेडबक्समा पहिरो खसेपछि हजारौं यात्रुहरु सास्ती खेप्न बाध्य छन् । सिद्धबाबाको बिचमा ठूलो ढुंगा सहितको पहिरो खसेपछि सवारीका साधन सञ्चालन हुन नसकेको हो । पहिरो खस्ने क्रम नरोकिएपछि प्रहरी र सडक डिभिजनको टोली नवमीदेखी निरन्तर रुपमा बाटोमै खटीदैं आएको छ । दोभानदेखि सिद्दबाबा क्षेत्रमा पानी पर्दा र घाम लाग्दा पनि दिनहुँ खस्ने पहिरोले राजमार्ग अवरुद्ध हुने गरेको छ ।

सिद्धार्थ राजमार्ग अवरुद्ध हुँदा बुटवलबाट पाल्पा, पोखरा, स्याङजा, गुल्मी, अर्घाखाँची, बाग्लुङसम्म सवारीसाधन र यात्रु बाटोमै अलपत्र परेका छन् । एक सातादेखि यो सडकमा नियमित यातायात सञ्चालन हुन सकेको छैन । डिभिजन सडक कार्यालयका निमित्त प्रमुख पवित्रमणी आचार्यले सडकलाई पूर्ण रुपमा सूचारु गर्न अझै तीन दिन लाग्ने बताए । उनी भन्छन्, ‘दुई वटा डोजर र स्काभेटर प्रयोग गरेर एकतर्फि बाटो खोल्दै यात्रुलाई पालैपालौ पठाएर काम गरिरहेका छौं । माथिबाट पहिरो खसीरहेको छ । पूर्ण रुपमा खुलाउन तीन दिन लाग्छ ।’अघिल्लो शुक्रबार बेलुकी परेको वर्षासंगै यो राजमार्गमा ठूलो पहिरो खसेको थियो । अहिलेकै पहिरोको कारण ट्रक, कार र मोटरसाईकल समेत पुरियो । यस क्षेत्रमा सयौं व्यक्तिको ज्यान जानुका साथै घाईते भएका छन् ।

पहिरो पन्छाउँदै गईरहँदा खस्ने क्रम पनि नरोकीएकोले जतिसुकै बेला सवारी साधन र यात्रुलाई ढुंगाले लाग्न सक्ने भन्दै पूर्ण सवारी साधनलाई सञ्चालन गर्न नसकिएको जिल्ला ट्राफिक प्रहरी प्रमुख प्रविण आचार्यले बताए । उनी भन्छन्, ‘नवमीको दिनदेखी बाटोमै यात्रुहरुलाई वारपार गराईरहेका छौं । बाटोको वैकल्पिक व्यवस्था गर्नुपर्ने अवस्था छ ।’यस क्षेत्रको समस्या समाधानका लागि बुटवलदेखि झुम्सासम्म सुरुङमार्ग बनाउने वा सडक नै परिवर्तन गरेर दोभानको नुवाकोट हुँदै झुम्सा लग्ने भन्नेसमेत अन्यौल नै रहेको छ । डिभिजन सडक कार्यालयले साना गाडी र मोटरसाईकल आजैदेखी दोभान–झुम्सा–नुवाकोट हुँदै बेलबास पुग्ने गरि सुचारु गरिएको जनाएको छ । दशैं मनाउन ओहोरदोहोर गर्ने हजारौं यात्रु बिच बाटोमा अलपत्र परे । पहाडबाट ढुंगा खस्ने भएकोले यात्रुहरु पैदल समेत हिड्न सक्ने अवस्था नभएको दोभान प्रहरी चौकीले जनाएको छ ।

स्थानीय बिष्णु पाण्डेले आफुहरु दशैंको दिनदेखी यात्रुहरुलाई सहयोग गरि बाटोमा बसिरहेको बताए । ‘वैकल्पिक उपायको खोजी गर्नु आवश्यक छ । राजमार्गकै कारण अकालमा ज्यान गुम्ने खतरा छ । सधैंको सास्ती कति दिन खेप्ने,’–पाण्डेले भने । २० घण्टादेखी पहिरो र जामका कारण आफु बाटोमै अलपत्र रहेको पोखराबाट बुटवल हिँडेका यात्रु खड्ग घिमिरेले बताए । उनी भन्छन्, ‘खुल्छ भनेर भन्छन्, कहिले पार हुने हो थाहा छैन ।’नेकपा एमाले पाल्पाले सिद्धार्थ राजमार्गको सिद्धबाबा खण्डमा पहिरो समस्याले जनताले दुख पाएको भन्दै सरकारको ध्यानाकर्षण गरेको छ । एमाले जिल्ला कमिटी बैठकले यसअघि आफ्नो सरकारले अगाडी बढाएको सुरङमार्ग बनाउने योजनाको निरन्तरता दिन र तत्कालको लागी बैकल्पीक मार्गको व्यवस्था गरि जनतालाई राहत दिन सरकार संग माग गरेको हो । साथै अब बन्ने आफ्नो सरकारले पहिलो काम यहि गर्ने र अहिले तिनाउ गाउपालिका सरकारलाई समेत यसमा ध्यान दिन आग्रह गरेको छ ।

राजमार्गको सिद्धबाबा क्षेत्र धूले पहिरोको जोखिममा छ । तिनाउ खोलाले कटान गरेर झरेको पहिरोले राजमार्ग, विद्युत् प्रसारण लाइन र पोलसमेत ढल्ने अवस्थामा छ । तिनाउ खोलामा नै तिनाउ जलविद्युत् परियोजना छ । तिनाउ क्षेत्र वरपर चुरे कटान भैरहेको छ ।  चुरे क्षेत्रबाटै दैनिक हजारौं ट्रिपरले चुनढुङ्गा निकासी गरिरहेका छन् । जिल्लाबाटै सांसद भएका पूर्व उद्योग मन्त्रि सोमप्रसाद पाण्डेले यस क्षेत्रमा रक नेटिङ्ग प्रविधिको प्रयोग गरेर ढुङ्गा रोक्न सकिने भनेर नमूना परीक्षण पनि गरे । जिल्लाका नेताहरु सहित पाल्पा उद्योग वाणिज्य संघको टोलीले प्रधानमन्त्री सहित मन्त्रिहरुलाई भेटेर आश्वासन लिएर पनि फर्किए । जिल्लाका नेताहरुले यस क्षेत्रमा सुरुङ्ग मार्ग बनाउने आश्वासन बाँडेरै सांसद मन्त्री बनेका छन् । कसैले वैकल्पिक मार्गको चर्चा गरिरहँदा राजमार्गको अवस्था भने सुधार हुन सकेको छैन । राजमार्ग अवरुद्ध हुँदा लुम्बिनी, गण्डकी र धवलागिरि क्षेत्रका यात्रुहरुको जनजीवनलाई प्रभावित भएको छ ।